czwartek, 5 grudnia 2013

Sałatka śledziowo - warzywna

PODAJE: p. Maria E. z Gdańska. Sałatka pochodzi z kuchni rosyjskiej, a bardziej ukraińskiej i nazywa się "szuba"(futro). Wprawdzie śledzi w Bałtyku i innych morzach jest coraz mniej, ale jednak dochodzą czasem do naszych sklepów rybnych. Spróbujcie wtedy tę sałatkę:
- Ugotować kilka obranych buraków i skroić je w niezbyt dużą kostkę. Ostudzić.
- W tym czasie moczyć śledzie, ale powinny pozostać dość słone. Po odmoczeniu - obrać ze skóry, odfiletować. Pokroić w kostkę.
- Także w kostkę pokroić cebulę.
- Przygotować majonez; może być kupny, ale zawsze lepszy jest ten własnej roboty, kręcony z żółtka i oliwy.
W salaterce ułożyć warstwę buraczków (grubość pudełka zapałek), posmarować majonezem, potem na to cebula, śledzie i trochę majonezu. Na takich dwukrotnie ułożonych warstwach - reszta (więcej) majonezu. Niech to postoi parę godzin w chłodnym miejscu lub lodówce. Podawać do tego bułkę z masłem.
Uwaga: śledzie po przygotowaniu do sałatki, czyli skrojone w kostkę, można polać łyżką oliwy lub oleju  i zmieszać.
PONADTO w dalszym ciągu (od P. 1815) piszemy na temat suchego pieczywa w kuchni. Kolejny przepis p. Justyny Bóbr z hiszpańskiej Kordoby; KNEDLE z bułki: 5 czerstwych bułek pokroić na drobne kawałki i usmażyć na grzanki w gorącym tłuszczu. Wyjąć do miseczki i zalać dwiema szklankami mleka. Wbić 5 żółtek, trochę posolić i wymieszać z 20 dkg mąki. Porcje mąki dodawać na przemian ubitymi na pianę białkami, ale tuż przed gotowaniem, aby ciasto nie opadło. Mokrymi rękami formować okrągłe knedle i wrzucać na gotującą posoloną wodę. Odcedzać po 5 - 7 minutach. Polać zrumienioną na maśle bułką, lub jeśli mają być na deser - sosem owocowym (jakikolwiek dżem zalany wodą i zagotowany).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz