czwartek, 5 grudnia 2013

Surówka z kapusty

PODAJE: p. Zofia Pawelec, Polka z Australii, która po raz pierwszy po wojnie odwiedziła swój kraj i stąd napisała b. sympatyczny list. "Wspaniały kraj, przemili ludzie, dorodna i modnie ubrana młodzież". Pani Zofia często w Australii korzystała z naszych przepisów i - stwierdza - za te potrawy jestem tam chwalona. W rewanżu proponuje:
I. SURÓWKA z kapusty (porcja na 4 osoby). Średniej wielkości główkę świeżej kapusty cienko poszatkować, podobnie jedną oczyszczoną marchew, świeży ogórek bez skórki, pomidor, szczypior. Posypać solą, dodać 2 - 3 łyżki oliwy, łyżkę soku z cytryny (lub kwasku cytrynowego) i wymieszać. Można też dodać 1 - 2 łyżki majonezu. Po wymieszaniu wstępnym wskazane są jeszcze dodatki, np. jajka na twardo w plasterkach, albo ser żółty pokrojony w paseczki.
II. RYŻ PRAŻONY. 3 łyżki oliwy rozgrzać w rondlu, a potem wsypać 2 szklanki suchego ryżu. Mieszając - podrumienić. Dodać 2 szklanki zimnej wody, dorzucić kostkę rosołu z drobiu i pod przykryciem gotować 12 minut. Na końcu wmieszać posiekany koper. Taki ryż jest bardzo dobry do jajka sadzonego, smażonej kiełbasy, pieczarek lub kurczaka.
PONADTO od p. Kazimiery Ochlewskiej z Wrocławia przepis na hiszpański chłodnik - GAZPACHO. Litr wychłodzonej w lodówce wody zakwasić 3 łyżkami octu winnego (lub sokiem z cytryny), dodać łyżkę oliwy, 2 ząbki posiekanego czosnku, cebulę skrojoną razem ze szczypiorkiem, sałatę zieloną pokrojoną w paseczki, ogórek pokrojony w plasterki, podobnie - kilka pomidorów, ew. paprykę skrojoną w kostkę. Podaje się z lodem w upalne dni, dodając jeszcze podsuszoną bułkę, połamaną w małe kęsy. Polska modyfikacja - grzanki przysmażone na tłuszczu. W podobny sposób przyrządza się gazpacho z owoców.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz